Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Anglia – Premier League, etapa 2

Everton a învins-o acasă pe „Goodison Park” cu scorul de 5-2 pe West Bromwich Albion, în etapa a 2-a a campionatului Angliei. „The Toffees” au învins-o în prima etapă cu 1-0 şi pe Tottenham Hotspur iar în Cupa Ligii cu 3-0 pe Salford City. Golurile echipei antrenate de Carlo Ancelotti au fost marcate de Dominic Calvert-Lewin (33, 63, 66), Jay Rodriguez (45) şi Michael Keane (54). „The Baggies” au jucat bine în prima repriză, iar după pauză au egalat deşi aveau un om mai puţin pe teren, Kieran Gibbs fiind eliminat, însă au întâlnit un Everton într-o formă foarte bună şi au trebuit să se recunoască învinşi.
Sâmbătă, 19.09.2020
19.09.2020, Ora: 14:30
FC Everton – West Bromwich Albion 5-2
Au marcat: Dominic Calvert-Lewin (33, 63, 66), Jay Rodriguez (45), Michael Keane (54) – Grady Diangana (10), Matheus Pereira (47)
Cartonaş roşu: Kieran Gibbs (45+2)
19.09.2020, Ora: 17:00
Leeds United – FC Fulham 4-3
Au marcat: Hélder Costa (5, 56), Mateusz Klich (41), Patrick Bamford (50) – Aleksandar Mitrović (34, 67), Bobby De Cordova-Reid (62)
19.09.2020, Ora: 19:30
Manchester United – Crystal Palace 1-3
Au marcat: Donny van de Beek (80) – Andros Townsend (7), Wilfried Zaha (74, 85)
# Jordan Ayew de la Crystal Palace a ratat un penalty în minutul 72

19.09.2020, Ora: 22:00
Arsenal Londra – West Ham United 2-1
Au marcat: Alexandre Lacazette (25), Edward Nketiah (85) – Michail Antonio (45)
Duminică, 20.09.2020
20.09.2020, Ora: 14:00
FC Southampton – Tottenham Hotspur 2-5
Au marcat: Danny Ings (32, 90) – Son Heung-Min (45+2, 47, 64, 73), Harry Kane (81)
20.09.2020, Ora: 16:00
Newcastle United – Brighton & Hove Albion 0-3
Au marcat: Neal Maupay (4, 83), Aaron Connolly (89)
Cartonaş roşu: Yves Bissouma (89, Brighton)
20.09.2020, Ora: 18:30
Chelsea Londra – FC Liverpool 0-2
Au marcat: Sadio Mané (50, 54)

Cartonaş roşu: Andreas Christensen (45+1, Chelsea)
# În minutul 75 gazdele au ratat un penalty prin Jorginho
20.09.2020, Ora: 21:00
Leicester City – FC Burnley 4-2
Au marcat: Harvey Barnes (20), Erik Pieters (50, autogol), James Justin (62), Dennis Praet (79) – Chris Wood (10), Jimmy Dunne (73)
Luni, 21.09.2020
21.09.2020, Ora: 22:00
Aston Villa – Sheffield United 1-0
A marcat: Ezri Konsa (63)

Cartonaş roşu: John Egan (12, Sheffield United)
# În minutul 36 oaspeţii au ratat un penalty prin John Lundstram
Wolverhampton Wanderers – Manchester City 1-3
Au marcat: Raúl Jiménez (78) – Kevin De Bruyne (20 penalty), Phil Foden (32), Gabriel Jesus (90+5)

În etapa a 2-a din campionatul Angliei s-au marcat 44 de goluri, un record de la înfiinţarea competiţiei, în 1992. Au avut loc 3 meciuri în care s-au marcat 7 goluri: Everton – West Bromwich (5-2), Leeds – Fulham (4-3) şi Southampton – Tottenham (2-5), dar şi un meci cu 6 reuşite Leicester – Burnley (4-2). Precedentul record data din februarie 2011, când s-au marcat 43 de goluri.