Liga 1, etapa 24: FCSB – CFR Cluj 1 – 1

Liga 1, etapa 24: FCSB - CFR Cluj 1 - 1

FCSB si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul etapei a 24-a din Liga 1, dintre primele două clasate.

Ardelenii au reușit să marcheze în minutul 33, dupa o greșeală individuală a portarului celor de la FCSB, Andrei Vlad, care a ieșit greșit pe o centrare, iar mingea a ajuns la Vinicius, care a marchat după o bâlbâială a fundașilor.

Egalarea a venit în minutul 76, când Budescu a transformat un penalty după ce Andrei Mureșan a făcut un fault în careu asupra lui Florin Tănase.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj își menține avansul de 2 puncte în fața celor de la FCSB, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Etapa următoare, FCSB va juca derby-ul cu Dinamo, iar CFR Cluj va primi vizita Astrei Giurgiu.

FCSB – CFR Cluj 1 – 1

Au marcat: Budescu 75 – penalty / Vinicius 33

FCSB: Vlad – Benzar, Găman, Planic, Momcilovic – Pintilii, Filip (46 D. Man) – Teixeira (84 O. Popescu), Budescu, Coman (60 C. Tănase) – F. Tănase. Antrenor: Emil Dică.

CFR: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Djokovic, Ov. Hobanss, Culio – Mailatss(80 A. Ioniţă) Ţucudean (90 Balde), Deac (90+2 Costache). Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Valentin Avram, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti), rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Mihai Stancu (Bucureşti) – LPF