Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Champions League, turul 2 preliminar, partida tur: Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2

Champions League, turul 2 preliminar: Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2. În turul 1 preliminar, CFR a câștigat acasă cu Banja Luka, scor 3-1 iar în retur după 90 de minute, scorul era 2-0 pentru bosniaci. Pe regula veche, ardelenii erau eliminați dar cum nu mai conteaă golul din deplasare, în prelungiri, clujenii au marcat un eurogol prin Chipciu și s-au calificat în turul al doilea al preliminariilor Champions League.

În Gibraltar, ardelenii au început mai slab partida și nu au avut ocazii în prima repriză. În minutul 45, Rosa a deschis scorul pentru Lincoln iar clujenii au intrat la cabine în dezantaj. Montați bine de Șumudică la pauză, vișinii au reușit să întoarcă rezultatul prin dubla lui Debeljuh, minutele 52 și 59. Returul de la Cluj este programat pentru 28 iulie, de la 20:30.

Dacă va trece de Lincoln, campioana României se va duela în turul 3 cu învingătoarea din duelul Slovan Bratislava (Slovacia) – Young Boys Berna (Elveția).

Au marcat: Rosa 45 / Debeljuh 52, 59

Lincoln: Goldwin – Wiseman, Bernando Lopes, Chipolina, Toscano – Ronan (59 Casciaro), Yahaya, Rosa – Walker (83 Torrila), Kike Gomez (69 Carralero) – Britto (69 Ocran)