Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Conference League, turul 2 preliminar, partida tur: FCSB – Shakhter Karagandy 1-0

Conference League, turul 2 preliminar: FCSB – Shakhter Karagandy 1-0. Andrei Cordea a adus victoria roș-albaștrilor în minutul 38 cu un șut din afara careului. Aceasta a fost prima reușită a atacantului venit în această vară de la Academica Clinceni.

Această partidă a consemnat revenirea lui Florinel Coman în echipă, atacantul fiind absent în ultimele luni din cauza unei accidentări. Foarte tinerii Alexandru Musi și Ianis Stoica au evoluat pentru prima dată în Cupele europene, cei doi intrând în repriza a doua, în locul lui Ionuț Vînă, respectiv Olimpiu Moruțan.

Manșa secundă este programată joia viitoare, începând cu ora 17:00 (ora României), la Karaganda, în Kazahstan, pe teren sintetic.

Aproape 6.000 de suporteri au fost prezenți la stadion și a revenit galeria de la Peluza Nord, care a susținut echipa pe tot parcursul jocului.

Conference League, turul 2 preliminar: FCSB – Shakhter Karagandy 1-0 (1-0)

A marcat: Cordea 38

FCSB: Vlad – V. Creţu, A. Creţu, Cristea, Radunovic – Moruţan (46 Stoica), Ov. Popescu, Vînă (46 Musi) – Cordea (90+1 Dumitru), Tănase, Oct. Popescu (71 F. Coman). Antrenor: Dinu Todoran

Shakhter Karagandy: Shatskly – Gabyshev (66 Kybyray), Khozin, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Mitosevic, Mawutor (78 Tattybayev), Bakaev – Shikavka (66 Rustemovic), Najaryan (59 Omirtayev). Antrenor: Andrey Finonchenko

Cartonaşe galbene: A. Creţu 59, Ov. Popescu 88 / Mitosevic 24, Khozin 33.

Arbitri au fost din Cipru,la centru fiind delegat Vasilis Dimitriou.