Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Liga 1, etapa 22: CS Mioveni – Academica Clinceni 3-1, oaspeții cu mulți copii de la echipa a doua

Liga 1, etapa 22: CS Mioveni – Academica Clinceni 3-1, oaspeții cu mulți copii de la echipa a doua. După ocazia din minutul 5, Mioveniul a dat două goluri în interval de 20 de minute, prin Rădescu și Buziuc, ambele din centrările aceluiași Oancea. Cu cinci minute înainte de pauză, oaspeții reduc din scor după golul din voleu al lui Ștefan. Scorul final a fost stabilit în minutul 57 de către Buziuc, ce a fructificat din prima o pasă cu capul a lui Dumitriu.

CS Mioveni: Ducan – Al. Iacob, Scarlatache, Garutti – Oancea (Voinea 77), Vereș, Dumitriu (Toma 64), Șerbănică (Burnea 76) – Rădescu, Buziuc (Coşereanu 76), Sanoh (Raicea 84). Rezerve neutilizate: I. Popescu, Balaur, Toma, Dat, T. Coman. Absenți: B. Rusu, Blănaru (accidentați). Antrenor: Alexandru Pelici.

Academica Clinceni: Ureche – I. Ștefan, Pîrvulescu, Sterian – C. Ioniță (William 70), R. Ion, Obedeanu (Melniciuc 84), Longher (Dima 70) – V. Dumitrache, Vellios, Goma (Lis 59). Rezerve neutilizate: De Amorim, Lis, Melniciuc, Dima. Absenți: Jutric (accidentat), Gavra (suspendat). Antrenori: Adrian Falub, John Ene.

Arbitri: Dumitrache Bogdan (Bucureşti) – Bobe Ionuţ Marius (Videle), – Vornicu Adrian (Iaşi)

Observatori: Adrian Vidan şi Cătălin Cursaru.

CS Mioveni a făcut trei transferuri: Al. Voinea (U Cluj), T. Coman (FC Argeș), Alexandru Raicea (FCU Craiova).

Era un joc important. Exact asta spuneam înaintea meciului. Nu ne interesa spectacolul, nu ne interesa să marcăm multe goluri. Era un joc dificil pentru că nu știam sistemul, cine va intra în teren. Sunt foarte importante punctele pentru noi, presiunea era la noi.

Jucătorii lor nu aveau ce pierde, mai ales în condițiile în care au venit să joace. Bravo lor că au reușit să treacă peste toate problemele și să se conecteze la joc. Ne dorim să rămânem în Liga 1, dar ne dorim ca și celelalte contracandidate să aibă condiții bune de performanță și să reușim să câștigăm împotriva echipelor care își desfășoară activitatea în aceleași condiții.

Cea mai mare greșeală ar fi fost să îi subestimăm. Am marcat de două ori, totul părea că decurge conform planului și apoi a venit acel gol din nimic. Pericolul pentru noi a fost Velios.

Suntem în grafic. Avem speranțe că ne putem atinge obiectivul. Mai sunt multe jocuri, 24 de puncte. Ne dorim să facem cât mai multe puncte”, a declarat Alexandru Pelici, la digisport

Academica Clinceni antrenată de Adrian Falub a adus pe: Gogov (ȚSKA 1948 Sofia),Mirel Bolboașă (liber), Pavel Cmovs (Pohronie)și au plecat: Patriche (Dinamo), Omoh (Farul), Fl. Achim (Gaz Metan), Ciandarov (Septemvri), Kazlauskas (Zalgiris), Ventura (Gyirmot)

Nu putem să ducem tot campionatul așa, nu avem cum în condițiile astea. Așa, să debutez câțiva copii, poate vor apărea și alții. Dacă se deblochează transferurile, avem o șansă mare de a ne salva. În condițiile astea, nu putem duce campionatul.

Super mulțumit de rezultat! De jucat, era greu să avem un joc bine pus la punct, elaborat, ținând cont de ce jucători am avut, de teama care a existat, de emoțiile pe care le-au avut. I-am felicitat în vestiar.

Este un rezultat meritat ținând cont de cum s-a jucat. Era greu să putem face ceva. Sunt mulțumit și suntem pe un drum bun cu acești copii”, a declarat după meci, John Ene.