Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Superliga, etapa 12: Dinamo scoate un punct din duelul cu CFR Cluj

Quentin Bena, Hakim Abdallah si Lucads Araujo in meciul de fotbal dintre FC DINAMO BUCUREȘTI și FC CFR 1907 CLUJ, contând pentru SUPERLIGA SUPERBET, desfășurat pe Stadionul Arena Națională din București, duminică 8 octombrie 2023. © FOTO: Gică FLUȘTER/SPORT PICTURES

Vineri

FCU Craiova 1948 – FC Hermannstadt 1-1

Cunoscute pentru fotbalul ofensiv pe care-l practică, Craiova lui Mititelu și Sibiul lui Măldărășanu nu au prins o zi grozavă pe „Ion Oblemenco”. Într-o atmosferă de meci amical, Chițu și Iancu au marcat în același vinclu, cele două reușite salvând o partidă ternă. Remiza e bună pentru o „cotă” play-off scăzută, spre bucuria urmăritoarelor. UTA ar putea fi interesată doar dacă bate sâmbătă la Ploiești.

FC Rapid 1923 – Politehnica Iași 3-2

„Spiridușii” lui Bergodi, Petrila și Alex Ioniță II au adus-o pe Poli Iași cu picioarele pe pământ. Trupa lui Grozavu nu a mai pierduese în SuperLigă de pe 20 august, tot de la o vizită în București, dar pe „Arena Națională” în fața lui FCSB. Ca și atunci, moldovenii au pierdut la limită, doar că acum au făcut un meci și mai spectaculos, cu 5 goluri, față de cele trei de atunci. Buș și Marchioni au marcat cu capul pentru oaspeți, giuleștenii au răspuns cu cele două șuturi cu stângul ale lui Ioniță II și parabola lui Petrila. Rapidul și-a permis și luxul să rateze un penalty pe finalul primei părți, la scorul de 2-2, iar ex. utistul Moldovan a salvat victoria pentru formația sa în prelungiri, la „capul” lui Vojtus.

Sâmbătă

Petrolul Ploiești – UTA Arad 0-0

Cooper aruncă două puncte pe Apa Sâmbetei în numele „Bătrânei Doamne” prin cele două ratări imense de la Ploiești. Mai mult, italianul și-a lăsat echipa în zece, cu toate că arbitrul Popa a pedepsit doar intenția utistului de a-l lovi pe Hanca și nu faultul, care nu a existat. Cu un om în plus, prahovenii puteau marca pe final, dacă Rădulescu nu ar fi reluat incredibil peste poartă din numai 8 metri și mai ales dacă Iacob nu ar fi avut un reflex salvator în fața lui Jefferson.

FC Voluntari – Universitatea Craiova  0-0

Ca și UTA, Voluntariul a repetat rezultatul din runda precedentă, de la Arad. Doar că ilfovenilor le convine de minune remiza în fața oltenilor lui Rotaru, care porneau – din nou – cu speranțe de titlu. Iar ocazia partidei a avut-o Craiova, prin Mitriță care a ratat un penalty în startul reprizei secunde. Mai precis portarul Fernandez a ghicit colțul în care a șutat „mijlocașul de buzunar” al Universității. Ca și la Arad, Dumiter a trimis pe lângă din poziție bună, dar nici Nemec nu și-a cadrat lovitura de cap în penultimul minut de joc.

FC Botoșani – FCSB 0-1

Singurul gol al zilei în SuperLigă a fost marcat de fecesibistul Lixandru, în „fieful” lanternei roșii. Acesta a marcat cu capul la mijlocul primei reprize, iar colegii săi au mai irosit ulterior și alte ocazii, în special prin Coman și Olaru, să-și facă meciul ușor. Așa, au trăit periculos până la ultima fază, din cel de-al 5-lea minut de prelungire, când francezul Mouaddib a tras din unghi, iar Târnovanu a salvat rezultatul. FCSB pune din nou presiune pe CFR Cluj, care trebuie să o bată duminică, la București, pe codașa Dinamo.

Duminică

Oțelul Galați – Farul Constanța 0-1

Campioana a riscat să primească gol în debutul confruntării de pe Dunăre, de la Lovric care a trimis în bară, după care s-a redresat și a avut, la rându-i, o ocazie mare, prin L. Munteanu. Budescu l-a întins serios pe Dur-Bozoancă înainte de a-i oferi lui Larie centrarea de la golul ce a decis partida. Gică Hagi îi provoacă lui Dorinel Munteanu, colegul din „Gerenația de Aur” al doilea succes în campionat și urcă, în sfârșit, pe loc de play-out. „Regele” și-a luat și măsuri la Galați, în sensul că nu le-a permis lui Bodișteanu și Tănăsă, jucători împrumutați la Oțelul, să întoarcă armele în meciul direct.

Dinamo București – CFR 1907 Cluj 1-1

„Câinii roșii” opresc seria de patru eșecuri la rând când nimeni nu se aștepta, în compania viceliderului CFR Cluj. Dinamo chiar a condus aproape 50 de minute, după reușita oportunistă a lui Abdallah. Bîrligea a egalat repede în partea a doua, cu un șut perfect plasat de la marginea careului al lui Bîrligea, dar trupa lui Mandorlini nu a mai găsit drumul spre victorie cu toate că a dominat finalul de meci și și-a creat și ocazii. Una dintre acestea a fost ratată de ex. utistul Otele. În minutul 74 al confruntării, arădeanul Ovidiu Hațegan a oprit meciul timp de 60 de secunde. Pe 5 octombrie 2000, în minutul 74 al amicalului disputat pe stadionul Oltenița, Cătălin Hîldan a încetat din viață, iar fanii lui Dinamo i-au evocat amintirea printre lacrimi și mesaje de afecțiune. ”De 23 de ani ne-ai dat un nume cel purtăm cu demnitate, chiar și când ni s-a pus eticheta de paria în societate / Dar sub egida ta ne-am luptat pentru ale noastre drepturi, ca peste ani să putem cânta din mii de piepturi: Cătălin Hîldan înseamnă Dinamo”. – au transmis suporterii din peluza ce poartă numele „Unicului Căpitan”.

Luni

Universitatea Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-0

Nici ultimul meci al etapei nu a fost prea spectaculos, dar cel puțin pentru echipa câștigătoare, Universitatea Cluj, acest lucru contează mai puțin spre deloc. „Șepcile roșii” au făcut aur din golul din penalty al lui Nistor, obținut tot de el după o imprudență a lui Oteliță în minutul 82. Și, până la urmă, succesul echipei lui Ioan Ovidiu Sabău a fost meritat, având ocazii mai multe și mai mari, inclusiv o bară, prin Silaghi. La fel de adevărat este că și Debeljuh a avut o situație clară pentru Sepsi la scorul de 0-0, iar în prelungiri „capul” lui Bălașa s-a dus în brațele lui Gorcea. Clujenii ajung la un singur punct de zona play-off, în timp ce covăsnenii ajung la al 5-lea eșec la rând, mult sub așteptările stagionale și Liviu Ciobotariu riscă demiterea.