Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

UEFA Champions League, turul 3 preliminar: Young Boys Berna – CFR Cluj 3-1 ( în tur 1-1)

UEFA Champions League, turul 3 preliminar: Young Boys Berna – CFR Cluj 3-1 ( în tur 1-1). Campioana României va continua în play-off-ul UEFA Europa League, unde va întâlni pe Steaua Roșie Belgrad.

Partida a început foarte bine pentru campioana României, Omrani a deschis scorul în minutul 4 la o fază în care Deac a recuperat și i-a pasat perfect. CFR Cluj a continuat jocul bun și a fost rata bune situații prin Susic și Sigurjonsson.

Young Boys Berna a reușit să egaleze în minutul 23 prin Siebatcheu, un gol marcat cu capul în urma unei centrări venite de lângă Camora. Elvețienii au trecut în avantaj peste doar două minute la o fază în care Ngamaleu a șutat fantastic după o minge greșită de Bouhenna în defensivă.

Young Boys a tranșat calificarea în minutul 43, atunci când Elia i-a pasat lui Seibatcheu, care a făcut dubla.

În repriza secundă, Adrian Păun a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

Sheriff Tiraspol a reușit surpriza și s-a calificat în play-off-ul UCL după ce a eliminat-o pe Steaua Roșie Belgrad care se va bate pentru un loc în grupele Europa League, cu CFR Cluj.

UEFA Champions League, turul 3 preliminar: Young Boys Berna – CFR Cluj 3-1

Au marcat: Siebatcheu 23, 42, Ngamaleu 25  / Omrani 4

Young Boys: Faivre – Hefti, Camara, Zesiger, Garcia – Fassnacht (cpt.), Martins, Aebischer, Ngamaleu – Elia, Siebatcheu. Rezerve: Zbinden, Laidani, Spielmann, Sierro, Kanga, Sulejmani, Jankewitz, Burgy, Mambimbi, Maceiras, Lefort, Rieder. Antrenor: David Wagner.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Manea, Cestor, Bouhenna, Camora (cpt.) – Fofana, Sigurjonsson, Deac – Omrani, Păun. Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Rodriguez, Graovac, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Debeljuh, Hoban, Alibec, Itu. Antrenor: Marius Șumudică.

Arbitru: Cüneyt Çakır (Turcia)