Clasamente fotbal

Clasamente fotbal, liga 1, liga 2, liga 3, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga

Conference League, turul 1 preliminar: toate trei echipele românești au fost eliminate.

Sepsi Sfântu Gheorghe a fost eliminată, joi, în turul doi preliminar al Conference League, de echipa Spartak Trnava (Slovacia), scor 4-3 la loviturile de departajare. După 120 de minute, scorul a fost 1-1 (după 0-0 în tur).

La finalul prelungirilor, scorul era 1-1, golurile fiind marcate de Fofana în minutul 29 pentru gazde şi Boateng în minutul 67 pentru oaspeţi. În minutul 116, Gric a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben și a fost urmat de Fofana care și ela părăsit terenul după ce a primit al doilea cartonaș galben.
Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Sousa, Tincu, Ştefănescu – Fofana, Păun (59 Gonzalez) – Damascan (46 Ashkovski), Vaşvari (46 Aganovic, 73 Achahbar), Rep – Chunchukov (99 Bojic). Antrenor: Leo Grozavu

Spartak Trnava: Takac – Prochazka, Kosa, Anthony, Mikovic (120 Tumma) – Bukata (61 Boateng, 116 Vlasko), Savvidis, Gric – Cabral (61 Ivan), Ristovski, Yusuf (106 Yao). Antrenor: Michal Gasparik.

FCSB a fost eliminată de Șahtior Karagandy la penaltiuri (5-3), în turul doi preliminar al Conference League. La sfârșitul minutelor regulamentare, roș-albaștrii erau la egalitate la general, 2-2, dar au ratat prin Moruțan la loviturile de departajare și au părăsit prematur competiția.

FCSB câștigase turul de pe Arena Națională în fața echipei din Kazahstan cu 1-0, dar nu a reușit să mențină avantajul în retur.  În minutul 11, Gabyshev a deschis scorul pentru Karagandy după o gafă a portarului Andrei Vlad. Coman a egalat în minutul 76, dar roș-albaștrii s-au văzut din nou conduși după reușita lui Tattybayev din minutul 90+1. În prelungiri, nicio echipă nu a mai înscris, iar calificarea s-a tranșat la penaltiuri. Moruțan a ratat, iar Vlad nu a reușit să apere nici o lovitură de departajare, astfel că FCSB a fost eliminată din preliminariile Conference League.

Karagandy se va confrunta cu Kolos Kovalivka (Ucraina) în turul trei preliminar al Conference League. Turul este programat pe 5 august, în timp ce returul va avea loc pe 12 august.

Şahtior Karagandy:
Shatskiy – Gabyshev (61 Kybyray, 118 Nurseitov), Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Najaryan (83 Nazymkhanov), Bukorac, Mitosevic (83 Rustemovic) – Sviridov (61 Omirtayev), Shikavka (82 Tattybayev). Antrenor: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad – V. Creţu (91 Haruţ), Al. Creţu, Vucur, Radunovic (46 Şerban)– Moruţan, Ov. Popescu (113 Perianu), Fl. Tănase (87 Dumitru) – Cordea, Ondrasek (46 Coman), Oct. Popescu (63 Oaidă). Antrenor: Dinu Todoran.

CSU Craiova a fost eliminată și ea de echipa albaneză KF Laci, în turul doi preliminar al Conference League. Manşa secundă disputată la Craiova s-a încheiat 0-0, iar echipa din Albania s-a calificat în runda următoare grație victoriei din tur, scor 1-0.

CSU Craiova: Lazar – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Vătăjelu (60 Ofosu) – Nistor, Screciu (69 Mateiu), Bic (46 Cîmpanu) – Gustavo (85 Fedele), Koljic (69 Markovic), Bancu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf;
KF Laci: Sherri – Velija, Lushkja, Malota, Roganovic – Shehu, Ignjatovic, Ard. Deliu (90+7 Arb. Deliu) – Zarubica (87 Qato), Mazrekaj (90+7 Zulfiu), Guindo (90+2 Prengaj). Antrenor: Shpëtim Duro.